کاشتن یک ریز تراشه در مغز بیمار توسط پزشک ایرانی

کاشتن یک ریز تراشه در مغز بیمار توسط پزشک ایرانی
کاشتن یک ریز تراشه در مغز بیمار توسط پزشک ایرانی

شهرام مجیدی کیست؟

این طور که در گزارش هفت صبح آمده، شهرام مجیدی در لینکدین خود نوشته است که دبیرستان را در مدرسه البرز تهران به پایان رسانده و بعد از این تحصیلات خود را در رشته پزشکی در دانشگاه تهران شروع کرده است. مجیدی سپس برای ادامه تحصیلات در سال ۲۰۱۰ به دانشگاه جرج واشنگتن رفته و سه سال بعد کار خود را به عنوان رزیدنت نورولوژی شروع کرده. در ادامه فلوشیپ خودش را در نیویورک و دپارتمانی که امروز در آن فعالیت دارد، گرفته است.

 

در حالی که در روز‌های اخیر خبر هک کردن مغز مگس‌ها توسط انسان منتشر شده و شرکت نورالینک دایما از دستاوردهایش از ساخت تراشه‌هایی برای کاشت در مغز انسان می‌گوید، خبری منتشر شد که یک استارت آپ آمریکایی با حضور یک پزشک و جراح ایرانی به نام شهرام مجیدی زودتر از ایلان ماسک اقدام به کاشت ریز تراشه در مغز انسان کرده‌اند. در این مطلب ضمن آشنایی بیشتر با این پزشک ایرانی از خطر‌ها و البته مزیت‌هایی نوشته‌ایم که کاشت ریزتراشه‌ها در بدن انسان می‌تواند داشته باشد.شهرام مجیدی کیست؟

ریز تراشه‌ای در مغز

شرکتی که دکتر مجیدی در آن اقدام به کاشت ریز تراشه کرده، سینکرون نام دارد. به گزارش یورونیوز «سینکرون» (Synchron)، یکی از چند شرکت نوپای فناوری عصبی، پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه فناوری‌های رابط مغز- رایانه داشته که از نورالینک ایلان ماسک پیشی گرفته و اولین میکروچیپ را در مغز یک بیمار کاشته است. این شرکت امیدوار است که این بیمار مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) که توانایی حرکت و صحبت کردن خود را از دست داده، به لطف این ایمپلنت مغزی بتواند در اینترنت جست و جو و تنها با فکر کردن ارتباط برقرار کند. بدین ترتیب که این دستگاه افکار او را به دستورات ارسال شده به رایانه تبدیل کند. دکتر شهرام مجیدی، «جراح اینترونشنال عصبی» که عضو تیم جراحی است، می‌گوید: «این جراحی به دلیل پیامد‌ها و ظرفیت زیادی که داشت، بسیار خاص بود».

کنترل از راه دور مغز ممکن می‌شود؟

اما یکی از نکاتی که بعد از تحقق هک مغز مگس‌ها دوباره مطرح و باعث نگرانی برخی شده این است که آیا روزی می‌رسد که مغز بشر هم هک شود. پیش از این زمانی که کاشت ریز تراشه‌های مغزی شرکت نورالینک که متعلق به ایلان ماسک است مطرح شده بود بسیاری از هک شدن مغز انسان خبر داده بودند. برخی معتقدند در آینده ممکن است عده‌ای با هک مغز انسان‌های دیگر از آن‌ها برده‌هایی بسازند تا به اهداف خود برسند و حتی افکار مردم را دستکاری کنند.

ریز تراشه‌ها در مغز انسان

هر چند درباره معایب و خطرات ریزتراشه‌ها گفتیم، اما بد نیست بدانید که هک مغز در برخی موارد می‌تواند به سود انسان تمام شود. مثلا فکر کنید هیچ وقت نگران از دست دادن حافظه نخواهید بود و تمام خاطرات شما توسط ریزتراشه‌ها ثبت و ضبط می‌شوند. همچنین این ریز تراشه‌ها می‌توانند مانند یک آزمایشگاه و کلینیک همراه شما دایم وضعیت سلامتی شما را چک کنند و آن را در اختیار پزشک تان قرار دهند و هزاران فایده دیگر.

نگارمگ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در
https://jokargame.ir/?p=188
لینک کپی شد
0
تماس با ما